Adding U.S. Money Worksheets

Printable adding money worksheets feature a collection of engaging exercises to bolster the skill of adding U.S. coins and bills. This vital skill can be practiced with PDF worksheets to find the total price of the items, solve word problems, make receipts and many such interesting themed activities for kids of grade 2, grade 3, grade 4 and grade 5. Add accurately, learn to handle money and get money wise!

Add the Change | Cents

Shopping is therapeutic, isn't it? Take little shoppers on a shopping spree, direct them to look at the cost of each item expressed in cents, add the prices of all the items in a set and write the total value.

Add and Match | U.S. Dollars

Get your trolleys ready and grab everything you can. It's a steal! Add the cost listed on the tags of each pair of items and match the sum with the equivalent values.

Adding Money | Mixed

This set of assorted money problems is presented horizontally, vertically, as price tags and as word problems in two levels of difficulty. The items in Level 1 are priced up to $10, while in Level 2, the prices go up to $100.

Two levels of difficulty with 3 worksheets each

Finding the Total Amount

The shopping carts are full. The staff at the counter is looking for help. Look up the price of the items specified in the catalog, find the total amount and help her make the receipts in a jiffy, won't you?

Adding Money | Riddle

A penny saved is a penny earned. The more you practice adding money the wiser you get. Add up the amounts in each of the standard adding money problems, map the answers to the letters and decode the riddle.

Adding Money | Theme

Shop till you drop, walk into each of the three stores and check how much money has to be paid in each transaction by quickly adding up the prices of the items indicated in each themed word problem.

Make a Receipt

Read each word problem and list out the items on the receipt along with the price of each. Quickly add up the prices and write the total value. Make a receipt is all you have to do and foot the bill if you like to!

Adding Money | Word Problems

Don't let your practice stop here! Learn to apply the concept of adding money in real-life scenarios. Kids comprehend the problem, highlight the prices of the items and effortlessly add them up to compute the total.

Adding Money | Advanced

Do you splurge or squirrel away? Beware! These items are expensive and sure to burn a hole in your pocket. Go ahead if you are ready to splash out as the prices range from hundreds to thousands of dollars.

Stock up your library with the complete set of worksheets on Adding Money.