Basic Division Worksheets

Kids travel at different speeds on the road to build division skills. These basic division worksheets should be your obvious choice if you intend to equip you grade 3 and grade 4 kids with adequate practice in dividing whole numbers within 100. Get a vivid picture of the division vocabulary and steps involved in solving division problems from the printable charts, and solve practice problems involving quotients and divisors within 10. Alternatively, try your hands at repeated subtraction to divide whole numbers. With exercises on balancing division equations, comparing quantities, finding the unit price, the pdfs here offer a well-rounded practice for your beginners. Our free worksheets are a good place to begin your journey of dividing and conquering!

Division Terms & Steps Charts

Whether it is comprehending the parts of a division equation, or the step-by-step process of dividing a whole number, these printable division charts have them all covered for your grade 3 kids.

  • worksheet 1
  • worksheet 2
  • worksheet 3

Division with Single Digit Divisors

Wheeling down here are railroad cars to put the practice of 3rd grade kids on track. Divide each number by the single- digit divisor and plug the quotient in the division sentence on each railroad car.

  • printable 1
  • printable 2
  • printable 3

Division within 100

Doing something frequently makes one better at doing it! Right? With 12 division problems each involving divisors within 10, the worksheets here are a must-have for beginners to practice dividing whole numbers like a pro.

  • practice 1
  • practice 2
  • practice 3

Division within 100 | With Word Problems

Amanda reads sixty pages of a book in 6 days. How many pages does she read each day? To answer questions like this in a jiffy count on these printable basic division worksheets offering a combination of division word problems and drills to test skills.

  • pdf 1
  • pdf 2
  • pdf 3

Finding Unit Price

A pack of 15 balloons costs $7. How much does each balloon cost? Never again will a unit price word problem like this be a hard row to hoe for your 3rd grade kids with these finding unit price worksheet pdfs at your disposal. Divide the price by the number of items in the pack, and find the unit price.

  • worksheet 1
  • worksheet 2
  • worksheet 3

Convert Division Sentence to Repeated Subtraction

As an alternative to division, use your good old subtraction but repeatedly! Represent the division equation as a series of repeated subtraction to find the quotient in Part A, and convert the repeated subtraction to a division sentence in Part B.

  • exercise 1
  • exercise 2
  • exercise 3

Complete the Division Sentences

The key to solving these pdf worksheets is using the right operation: multiplication or division to find the missing dividend, divisor, or quotient. Plug in, complete the division sentences, and comprehend the relationship between multiplication and division in the process.

  • printable 1
  • printable 2
  • printable 3

Balancing Division Equations

Be better equipped with these balancing division equations worksheet pdfs and ensure kids have a piece of sound knowledge in dividing whole numbers within 100. Solve one division equation and using the quotient obtained, figure out the missing dividend or divisor of the other equation.

  • practice 1
  • practice 2
  • practice 3

Equivalent Division Sentences | Matching

It is a good fit for your grade 3 kids to find the solution to each division problem offered on either side of the worksheets. Match the ones with the same quotient, and identify the equivalent pairs of division statements.

  • pdf 1
  • pdf 2
  • pdf 3

Division Sentences | Multiple Responses

Another way to assess division skills is by eliciting multiple responses. Work out each division equation presented on images of Xmas trees, ice cream scoops, and lighthouses. Check the ones whose quotient matches the specified number in these basic division worksheets.

  • printable 1
  • printable 2
  • printable 3

Divide and Compare

Solve the problems, plug in the correct comparison operator that satisfies the equation. Compare the division equation with the quotient in the easy level and with another equation in the moderate level.

Easy:

  • easy 1
  • easy 2
  • easy 3
  • Grab them all

Moderate:

  • moderate 1
  • moderate 2
  • moderate 3
  • Grab them all

Dividing & Comparing | Cut and Glue

Give grade 3 and grade 4 kids repeated exposure to dividing whole numbers. The kingfisher, the alligator, and the frog are all looking for greater numbers. Solve the division problems, snip the comparison operators, and glue the one that satisfies the equation in the boxes.

Easy:

  • worksheet 1
  • worksheet 2
  • worksheet 3
  • Grab them all

Moderate:

  • exercise 1
  • exercise 2
  • exercise 3
  • Grab them all

Divide and Decode the Riddles

Take this as an opportunity to rack the brains of your kids and rediscover interest with these division riddles worksheets. Divide the numbers and map the answers to the letters to decode the riddles.

  • printable 1
  • printable 2
  • printable 3

Color by Division

Get past the mundane regular division problems and add an element of color with these divide and color worksheets. Divide the given numbers, map the quotients with the color code, and color the picture accordingly.

  • practice 1
  • practice 2
  • practice 3

Divide, Cut, & Glue | Assemble your Train

These basic division worksheets are your best bet in testing skills. Each railroad car bears a division equation, solve the equation, and map the quotient to the appropriate engine. Glue the cars with the same quotient and assemble your little train.

Properties of Division Worksheets

Is your kid aware of the zero property and the identity property of division? Get a vivid picture of the two properties of division with these pdf worksheets featuring exercises on dividing zero by any whole number, and dividing any number by 1.

  • exercise 1
  • exercise 2
  • exercise 3